Tarihçe

Bir Semt Hikâyesi: Tuna Spor

Bırakın Gençler Top Oynasın

1974 yılı… Türkiye’miz için olduğu gibi Bayrampaşa’mız için de ateşli zamanlar… Ülkenin gençleri arasında tırmanan gerginlikler, şiddet olayları derken bu hengâmenin içinde centilmen ve naif umutla bir semt kulübü ortaya çıkıyor: Tuna Spor Kulübü.

Bayrampaşa’nın Tuna Caddesi sakinleri  gençlerin daha çok şiddete eğilimli olduğu o zor şartlarda, onların spor yapabilmelerini sağlamak amacıyla bir şeyler yapmak gerektiğini düşünürler. “Bırakın gençler top oynasın” diye formülize edebileceğimiz bu düşünce, aynı zamanda Bayrampaşa’nın en köklü kulübünün de miladına vesile olur.

Bugünkü adı Sabri Akpınar Parkı olan ve o günlerde İncirlik diye tabir edilen ve alanda sportif faaliyetlerine 4 takımla (A Takım, B Takım, Junior Takım, Tekaüt Takımı) başlayan Kulübümüzün çalışmaları, 12 Eylül 1980 İhtilali’nin dernek faaliyetlerini men etmesi nedeniyle durdurulur.

İkinci Kuruluş

Darbenin getirdiği yasakların sonlanmasının akabinde, şimdiki Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner ve on iki arkadaşı (Kaya Markal, Ali Selamet, Tacettin Bakanay, Şükrü Çeliker, Remzi Kurtaran, Mustafa Özkan, Abbas Güzel, Enver Göker, Yılmaz Aslım, Aydın Dündar, Rafet Albayrak, Osman Özdemir) 1982’de yeni tüzüğün de hazırlanması ile ikinci kez hayata merhaba diyen Tuna Spor’umuzun yeni resmi kurucuları olur.

İleri!

1988’e gelindiğinde artık federasyona bağlanma zamanı gelir… Aynı zamanda ilk resmî başkan da olan dönemin başkanı Ferhat Karaca’nın öncülüğünde TFF’ye bağlı amatör spor kulübü statüsünü taşıyan Tuna Spor, Bayrampaşa’nın en centilmen kulübü olarak, o günden beri amatör liglerdeki mücadelesini sürdürmektedir.

1990 yılında dönemin başkanı Sezer Bayındır ve yönetim kurulu, özellikle o yıllarda ilçemiz belediye başkan yardımcısı olan Yusuf Atlı’nın da destekleriyle bugünkü lokal binasını Tuna Spor’umuza kazandırırlar…

Kulübümüz, centilmence ve fedakârca mücadelesini sürdürürken 2011 yılına gelindiğinde dönemin kulüp başkanı Dr. Kenan Kır ve ekibi öncülüğünde Bölgesel Amatör Lig’de (BAL) oynamaya hak kazanır. Bu, bir basamak daha atlamak demekti; çünkü o güne değin gerçekleşen en üst düzeydir bu.

Şampiyon!

2012 yılının Mayıs ayında göreve gelen mevcut başkan Mustafa Altuntaş ve yönetim kurulu devrim niteliğindeki atılımlara imza atarlar…  Artık sıçrama zamanıdır… Altuntaş ve çalışma arkadaşları, kulüp binasının modernizasyonunu tamamlarlar ve kulübün başlıca gelir kaynağı olan lokal gelirlerini arttırırlar. Yine bu dönemde yerel ve sosyal medyadaki çalışmalarla kulübün daha geniş bir kitleye hitap etmesi yolunda sağlam adımlar atılır. Sportif başarılar da peşinden gelmeye başlar…. 2012-2013 sezonunda Süper Amatör Ligi Yükselme Grubu’nda play-off oynayan, 2013-2014 sezonunda Süper Amatör Lig 2. Grubu 53 puanla birinci olarak tamamlayıp yine play-off oynayan ve son olarak 2014-2015 sezonunda Süper Amatör Lig’de şampiyon olan Tuna Spor A Takımı, tarihindeki en büyük başarısını tekrar eder. Aynı zamanda “İstanbul Şampiyonu” unvanını taşımak Tuna Spor’umuz tarihinde  bir ilktir.

2015-2016 sezonu itibariyle artık Bölgesel Amatör Lig’de ter dökecek olan Tuna Spor’umuz için artık yerinde sayma zamanı değildir… Başkanıyla, yönetimiyle, teknik ekibi, futbolcu ve her yaştan destekçileriyle artık hedef 3. Lig’dir…

Semt, naifçe ve centilmence bir umutla kurulan bu takımına elverdikçe hedefler yakınlaşacak ve o çocuklar burada büyümeye devam edecek…

 

TUNA SPOR tarihinde bulunan resmi başkanlarımız ve görev süreleri şu şekildedir:

Sn. FERHAT KARACA (1988-1990)

Sn. SEZER BAYINDIR  (1990-1994)

Sn. ADNAN SELAMET (Merhum) (1994-1996)

Sn. SALİM AVCIOĞLU (1996-1998)

Sn. ŞABAN ÖZDEMİR (1998-2000)

Sn. TACETTİN BAKANAY (2000-2002)

Sn. AHMET ALTUNTAŞ (2002-2004)

Sn. HAYDAR UZUN (2004-2006)

Sn. H. HAMZA ÇEBİ (2006-2009)

Sn. KENAN KIR  (2009-2012)

Sn. MUSTAFA ALTUNTAŞ (2012- devam ediyor)

Tuna Spor Kulübü © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Web Tasarım Ender Ajans